İnceleme: Asus Designo MX299Q Monitör

0
2200

Asus Designo MX299Q monitör 21:9 oranıyla görenleri kendisine hayran bırakıyor. Piyasadaki ürünleriyle kaliteyi sunan Asus, designo monitör serisinin MX299Q modelini inceliyoruz.

Monitörün genişliğiyle ön plana çıktığını söylememiz de herhangi bir zarar göremiyorum. Cihazın tasarımına baktığımızda ise sade ve şık bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Bu sadelik cihazı tamamen sarmış ve evinizin her yerinde yerini alabilecek bir şıklık oluşturmuş.

Asus Designo

Asus Designo MX299Q modelinde tasarımdan kaçmayan Asus, ayaklığı da monitöre göre tasarlamış ve kullanıcılar ile buluşturmuş. Monitörün ayaklık kısmı yuvarlak ve gerçekten cihazın kendisi ile hoş bir uyum içerisinde. Bunu neden üstüne basa basa söylüyorum? Çünkü bir çok monitör bulunuyor kendisi şık ama ayaklık gibi aparat kısımları cihazın bütünlüğünü bozuyor ve çirkin görünmesine sebep oluyor. Asus Designo MX299Q monitör modelinin arka tarafı plastikten yapılmış.

Monitörün arka tarafından bahsetmişken bağlantı noktalarını da ele alalım. Ayaklık kısmının üst tarafında göze çarpan DisplayPort, DVI, HDMI/MHL, adaptör, ses ve kulaklık girişleri oluyor. Mobile High Definition Link, akıllı telefon ve tabletlerinizi kablo üstünde monitör ile bağlantıya geçirmenizi sağlayan, video ve güç sunan bir bağlantı noktası. Monitörün açma/kapama ve özelliklerin bulunduğu düğmeler ise sağ alt tarafta karşımıza çıkıyor. Düğmeler cihaz üzerine dokunmatik bir şekilde kullanabilmemiz için yerleştirilmiş. Bu düğmeler ile Asus Designo MX299Qekranında menüler arasındaki geçiş ve ayarlara ulaşım kolay şekilde yapılıyor.

Asus Designo MX299Q  Özellikleri

MX299QAH-IPS ekran ile kullanıcılara sunulan bu monitör 29 inçlikboyutuyla dikkat çekiyor. Ekranın mat bir görüntüsü var ve kesinlikle yansıma yapmıyor. Kullanım konusunda kullanıcıları en çok sevindirecek yönlerden birisi de bu olarak notlarımız altına yazılıyor. Cihazın arkasından gelebilecek herhangi bir yansımaya bile gözümüz takılabiliyor. MX299Q monitörde böyle bir durum söz konusu bile değil. Cihaz 2560×1080çözünürlük sunuyor. Boy oranı ise 21:9 olarak dikkat çekiyor.

Genişlik konusu monitörün en büyük artılarından birisi. Kullanıcılarına Full HD monitörlerden %33 daha geniş bir alan sunan Designo MX299Q monitör, yanyana getirilmiş 2 adet 17 inç boyutlarında monitör ile denk bir yapıya sahip. 17 inç bir monitör 5:4 görüntü oranına sahip olduğuna göre 21:9 oranın ne kadar yüksek olduğunu anlayabiliriz.

Geniş ekranın bize çok fazla yararı olduğunu biliyoruz. Aynı anda birden fazla ekranı açıp hem haberleri takip ederken hem de rahatlıkla işlerimizi yapabiliriz. Ekranı 3-4′e bölerek her işi tek ekranda kolaylıkla sonuçlandırabiliriz. Asus Designo MX299Q monitörde bir çok pencere açıkken masaüstünün derli toplu kalabilmesi için Asus MultiFrame yazılımı yüklü olarak geliyor.

Asus Designo MX299Q  Teknik Özellikleri

  • Ekran: Geniş ekran AH-IPS 29.0 inç (73.025 cm) 21:9
  • Çözünürlük: 2560×1080
  • Tepki Süresi: 5ms (Gray to Gray)
  • Hoparlörler: 3W x 2 Stereo
  • Bağlantılar: DisplayPort, DVI, HDMI/MHL, adaptör, ses, kulaklık