ASUS ROG Swift PG278Q G-SYNC Monitör İncelemesi

0
3369

ASUS’un Republic of Gamers ya da bilinen kısa adıyla ROG ailesine muhteşem bir monitör dahil olmuştu. Ülkemizde yapılan ASUS lansmanında tüm ihtişamıyla tanıtılan ROG Swift PG278Q adlı monitör, sadece 2560×1600 piksel çözünürlüklü WQHD ekranı ve 1ms’lik tepkime süresiyle değil, NVIDIA’nın G-SYNC teknolojisini temsil etmesiyle de öne çıkmıştı.

Tasarım

Devasa bir kutudan çıkan ve kutudan çıktığı gibi üst düzey bir monitör olduğunu belli eden ASUS ROG Swift PG278Q, bugüne kadar gördüğümüz en karizmatik oyun monitörü desek abartmış olmayız.

İncecik ekran çerçeveleri, mat paneli, her pozisyonda kullanıma imkan tanıyan ergonomik yapısı ve çok kullanışlı kontrol merkezi, ASUS ROG Swift PG278Q’i tasarım açısından öne çıkarıyor. Tüm bu niteliklerin yanı sıra monitör o kadar karizmatik görünüyor ki, insan bu monitörün başına geçtiği gibi oyuna dalmak istiyor.

tasarim-detaylari-asus-rog-swift

ASUS ROG Swift PG278Q’nun sağ alt kısmında bulunan kontrol merkezi, kolay kullanılan fiziksel tuşlarla birlikte küçük bir kontrol çubuğuyla dikkat çekiyor. Bu kontrol çubuğu ekran ayarlama işlerini o kadar kolaylaştırıyor ki, monitörün görüntü ayarlarıyla oynamak bir işkence değil bir keyif halini alıyor.

asus-rog-swift-p278q-kontrol

ASUS ROG Swift PG278Q’nun hem yüksekliği ayarlanabiliyor, hem monitör öne ve arkaya oldukça belirgin şekilde eğilebiliyor, hem kendi ekseni etrafında dönebiliyor hem de istenildiği takdirde dikey olarak kullanılabiliyor.. ASUS ROG Swift PG278Q, bir oyuncunun tüm ergonomik ihtiyaçlarını karşılayacak imkanlara fazlasıyla sahip.

asus-rog-swift-p278q-pozisyonellik

Monitörün fiziksel yapısında tek eksik var, o da bizi hayal kırıklığına düşürecek kadar kısıtlı imkanlara sahip giriş-çıkış paneli. ASUS ROG Swift PG278Q’de sadece bir adet Display Port yuvası yer alıyor. İnsan böylesine yetenekli bir monitörde çok daha zengin bir giriş-çıkış paneli aramadan edemiyor. Hatta ilk bakışta sadece bir Display Port olduğuna inanamıyor, monitörün etrafına dikkatlice bakarak “Başka yerde giriş var da biz mi göremiyoruz?” düşüncesine kapılıyorsunuz.

ASUS ROG Swift PG278Q’de ayrıca iki adet USB 3.0 yuvası bulunuyor. Klavye ve fare takmak için, yeri geldiğinde depolama birimlerini bağlamak için bu yuvalar ideal konumda.

Donanımsal Özellikler ASUS ROG Swift PG278Q kelimenin tam anlamıyla “safkan” bir oyuncu monitörü. 27” boyutlu WLED/TN mat panele sahip olan monitör; 2560×1600 piksel doğal çözünürlük (109ppi piksel sıklığı), 170 / 160 derece görüş açısı, 16,7 milyon renk, 350 cdm2 parlaklık, 1000:1 kontrast oranı ve 1ms GTG tepkime süresi sunarken G-SYNC desteğiyle 144Hz’de bile görüntü yırtılması olmadan oyun oynatabiliyor. Bu monitör, %72 NTSC renk gamutuyla muhteşem bir renk kalitesi sunuyor. Tüm bu özellikler doğrultusunda bir ek bilgi verelim, ASUS ROG Swift PG278Q “Dünya’nın ilk WQHD G-SYNC monitörü” unvanını taşıyor. asus-rog-swift-pg278q-donanim Donanım açısından değerlendirildiğinde bu monitör piyasadaki en iyi oyuncu monitörlerinden biri. Monitörün donanımsal anlamda tek kayda değer handikapı, sadece bir adet Display Port yuvasına sahip olması. Geri kalan kısımda ASUS ROG Swift PG278Q kusursuz teknik özellikler sunuyor. Monitörün görüntü keskinliği müthiş, görüş açısı son derece geniş, tepkime süresi ise şimşek hızında. Ayrıca monitörün mat panele sahip olması yüksek ışıklı ortamlarda bile rahat oyun oynamanıza yardımcı oluyor.

Teknolojik Özellikler

ASUS ROG Swift PG278Q’yu öne çıkaran başlıca teknolojik özellik, tabii ki NVIDIA G-SYNC desteği. 144Hz tazeleme oranını G-SYNC teknolojisiyle birlikte sunana ASUS ROG Swift PG278Q, en yüksek performansta bile görüntü yırtılması olmadan oyun oynamayı mümkün kılıyor. NVIDIA® G-SYNC™ görüntü teknolojisi, monitörün tazeleme oranını, grafik işlemci ünitesiyle (GPU) senkronize ediyor. Bu sayede ekran yırtılması, takılmalar ve gecikmeler yaşanmadan, en akıcı oyun tecrübesini sunuyor. G-SYNC™ teknolojisi, nesnelerin daha keskin, daha canlı ve oyun sırasında daha akıcı görünmesini sağlıyor.

nvidia-g-sync-asus-rog-swift

NVIDIA G-SYNC teknolojisine sahip olmayan ekran kartları ve monitörlerde, özellikle 60Hz’lik monitörlerde 60FPS’nin üstündeki hızlara erişildiğinde görüntü yırtılmaları oluşuyordu. 60FPS’in üzerindeki kare hızlarına ulaşabilecek donanımlara sahip olanlar, yüksek performanslı oyun keyfi için görüntü kalitesinden tasarruf etmek zorunda kalıyordu. Bu durum artık ortadan kalkmış durumda. ASUS ROG Swift PG278Q’ya sahip olanlar, 144Hz’de bile akıcı ve yırtılmalardan arınmış grafiklerle oyun oynayabilecek.

ulmb

ASUS ROG Swift PG278Q’in teknolojik özellikleri arasında G-SYNC’in ardından  NVIDIA Ultra Low Motion Blur özelliği geliyor. Bu özellik oyunlardaki yüksek aksiyonlu ortamlarda bolca görülen hareket bulanıklığı (Ghosting) etkisini minimuma indiriyor hatta neredeyse yok ediyor. Eskiden CRT monitörler varken yaşamadığımız, LCD monitörlerle hayatımıza giren bu can sıkıcı olay ASUS ROG Swift PG278Q sahiplerinin moralini bozmayacak.

3d-vision-2-destegi-asus-rog-swift

ASUS ROG Swift PG278Q’in NVIDIA 3D Vision 2 desteği de bulunuyor. Yani bu monitör sadece G-SYNC desteğiyle maksimum performans ve minimum gecikmeyle oyun oynatmakla kalmıyor, aynı zamanda NVIDIA’nın en gelişmiş üç boyutlu görüntü kitine maksimum düzeyde uyum sağlıyor. 3D Vision 2 kiti ofisimizde olmadığı için bu özelliği deneyimleme imkanı bulamadık ama, bu teknolojinin 3D Vision’un ilk haline göre daha yüksek parlaklık, daha az titreme ve daha yüksek performanslı üç boyut tecrübesi yaşattığını teorik olarak biliyoruz. Monitör 3D modunda kullanıldığında 120Hz ya da 100Hz arasında tazeleme oranı sunuyor. 144Hz G-SYNC keyfi ancak 2D modda çıkarılabiliyor.

ASUS ROG Swift PG278Q’da bulunan GamePlus modu ASUS’a özel bir teknoloji. Bu teknoloji sayesinde özellikle FPS ve TPS oyunlarında büyük avantaj sağlayabilirsiniz. GamePlus teknolojisi, ekranın ortasında nişangah oluşturmanıza imkan tanıyor. 4 nişangahtan kendinize en uygun olanı seçerek motivasyonunu arttırabiliyorsunuz. Ayrıca bu teknoloji dahilinde bir de zamanlayıcı bulunuyor. Oyun içerisindeki gelişmeleri takip etmenizi kolaylaştıran zamanlayıcı, ustaca kullanıldığında rakiplerinizin önüne geçmenize yardımcı olabilir.

Tüm bu özelliklere bir de üst düzey donanımsal özellikleri eklediğinizde ortaya muhteşem bir oyun monitörü çıkıyor. ASUS ROG Swift PG278Q, bugüne kadar kullandığımız oyun monitörleri arasındaki en iyi örnekti diyebiliriz.