İnceleme: ASUS VG248QE

0
2715

Eğer sıkı bir oyuncuysanız ve bilgisayarınızı gerçekten iyi bir monitöre kavuşturmak istiyorsanız ASUS VG248QE incelememiz tam da size hitap ediyor. Ülkemizde 1.100TL civarında satılan ve etkileyici özelliklere sahip olan ASUS VG248QE bir süre önce ofisimize konuk oldu ve bizi mest etmeyi başardı. 144Hz tazeleme oranı ve 1ms tepki süresine sahip olan monitör, incelememizde detaylarıyla karşınızda olacak.

EN UCUZ LED TV FİYATLARI İÇİN TIKLA

Kutu İçeriği

ASUS VG248QE, yüksek teknoloji ve oyun tutkunlarına hitaben üretilmiş bir monitör olduğunu kutusunun tasarımıyla bile belli ediyor. Üst düzey oyun donanımlarının klasikleşmiş renk uyumu olan kırmızı-siyah ikilisi bu monitörün kutusunda kendini gösteriyor. Kutunun üstünde ürünün teknik özellikleri vurgulanıyor.

Kutuyu açtığımızda karşımıza monitörü ayakta tutan taban, DVI kablosu, ses kablosu, kullanma kılavuzu, yazılım CD’si ve garanti belgesi çıkıyor. HDMI bağlantılı bir monitör olan ASUS VG248QE’nin kutusundan HDMI kablosu çıkmaması üzücü. Özellikle konsol kullananlar bu monitörü bilgisayarı ve konsoluyla değişimli kullanmak istiyorsa, bir HDMI kablosuna ihtiyaç duyacaklar.

Monitörün kutu içeriğinin ardından tasarım detaylarına geçiyoruz.

Tasarım

ASUS VG248QE 24 inç mat ekranlı, karizmatik görünen ve son derece geniş pozisyonel kullanım imkanlarına sahip olan bir monitör. Bu monitörü ister yatay ister dikey olarak kullanabiliyor, ekran yüksekliğini değiştirebiliyorsunuz. Monitör başında uzun süre boyunca çalışan ya da oyun oynayan kullanıcılar için ASUS VG248QE geniş imkanlar sunuyor. asus-vg248-tasarim-02 ASUS VG248QE +/-45 derece kendi ekseni etrafında dönebiliyor, 90 derece pivot yapabiliyor, 0-110mm aralığında yükseklik ayarına imkan tanıyor ve +15 derece ile -5 derece arasında öne – arkaya eğilebiliyor. Bu monitör her masada ve her sandalyede ideal bakış açısı sağlayabilecek kadar pozisyonel bir ürün olmuş. ASUS VG248QE’nin çerçeveleri ve tabanı piyano siyahı plastik kaplamaya sahip. Monitörün tabanında 3D vurgusu yapılmış. Bu monitör, NVIDIA 3D Vision 2 teknolojisini destekleyen nadir monitörlerden biri. Monitörün ayar tuşları ekranın sağ alt kısmına konumlandırılmış. Tuşlar fiziksel ve kullanım açısından sorunsuz. ASUS VG248QE oldukça anlaşılabilir ve kolay kullanılabilir bir ayarlama ekranına sahip. Tuşlar da bu ekranla son derece uyumlu halde yapılandırılmış. ASUS VG248QE’nin giriş – çıkış panelinde DisplayPort, Dual-Link DVI, HDMI, Line-in ve kulaklık yuvaları bulunuyor. Bu monitörü üç ayrı cihaza bağlayıp tek tuşla cihazlar arası geçiş yapabiliyorsunuz. Örneğin bir dizüstü bilgisayarınız, bir masaüstü bilgisayarınız ve bir konsolunuz varsa bu üç cihazı ASUS VG248QE’ye bağlayıp sıralı kullanabiliyorsunuz. Monitörde ayrıca 2W’lık stereo hoparlör bulunuyor. Monitörü HDMI yuvasından kullandığınızda ekstra ses sistemi bağlamanıza gerek kalmıyor. Monitörün 2W’lık hoparlörleri çok etkileyici bir ses sunamasa da, ihtiyacı karşılayacak kadar başarılılar. Tasarım açısından ASUS VG248QE son derece etkileyici bir ürün olmuş. Bu monitör, hem karizmatik tasarımı, hem ergonomik imkanları hem de zengin giriş-çıkış paneliyle tasarım açısından öne çıkıyor.

Donanım – Performans

24 inç mat panelli bir Full HD (1080p) LED monitör olan ASUS VG248QE, 144Hz tazeleme oranı, 1ms tepki süresi, 80.000.000:1 ASUS Smart Contrast oranı ve NVIDIA 3D Vision 2 uyumluluğuyla dikkat çeken üst düzey bir ürün. Piyasada bu özelliklere sahip çok az ürün var ve bu özelliklere sahip ürünlerle karşılaştırıldığında bile ASUS VG248QE epey öne çıkıyor. Monitörün mat paneli yüksek ışıklı ortamda bile parlama sorunu yaşamaksızın oyun keyfi yaşatıyor. 24 inç yani 61cm’lik ekran boyutu oyunlar için ideal görüş alanını yansıtıyor. Monitör tüm detayları rahatça görebileceğiniz kadar büyük, kafanızı çevirmenize gerek kalmayacak kadar küçük bir ekran boyutuna sahip.

ASUS VG248QE’nin 1ms tepki süresine ve 144hz tazeleme oranına sahip olması, oyunlardaki en hızlı sahnelerde bile net görüntüler görmenizi sağlıyor. Tepki süresi yüksek, tazeleme hızı düşük monitörler özellikle profesyonel oyuncuların tercih etmediği monitörlerdir. Yüksek hız gerektiren rekabetçi oyunlarda daha yüksek performanslı bir monitöre sahip olmak işleri kolaylaştırabilir. ASUS VG248QE, yetenekli bir oyuncuyu bir seviye ileri taşıyabilecek kadar etkileyici bir oyun performansı sunuyor.

Teknolojiler

ASUS’un üst düzey monitörlerinden biri olan VG248QE, bünyesinde eşsiz teknolojiler barındırıyor. Öncelikle Splendid Video Intelligence teknolojisine değinmek istiyoruz. asus-splendid Bu teknoloji, yaptığınız işlemi algılayarak o işleme en uygun renk ayarını sağlayan bir renk motoru olarak nitelendirilebilir. Splendid Video Intelligence teknolojisi oyunlarda, filmlerde ya da masaüstünde olduğunuzu anlıyor ve renkleri o kullanım şekline göre optimize ediyor. ASUS GamePlus teknolojisi oyunculara hitap eden bir teknoloji. Ekranın tam orta noktasına nişangah, ekranın belirli noktalarına zaman sayacı koymanızı sağlayan teknoloji özellikle rekabete dayalı oyunlarda iyi kullanıldıklarında oyun performansını arttırabilir. ASUS VG248QE’de ayrıca NVIDIA 3D Vision 2 desteği bulunuyor. Eğer üç boyutlu görüntü tecrübesinden hoşlanıyorsanız, bu monitörle birlikte bir NVIDIA 3D Vision 2 kit almanızda yarar var.NVIDIA 3D Lightboost teknolojisini destekleyen ASUS VG248QE, güç sarfiyatı yapmadan önceki nesle göre iki kata kadar daha yüksek üç boyutlu görüntü aktarımı gerçekleştiriyor.

Eğer bütçe sıkıntısı yaşamayan bir oyuncuysanız, ASUS VG248QE satın almak için fazla düşünmenize gerek yok. Bu monitör gerek donanımsal özellikleri, gerek bünyesinde barındırdığı özel teknolojileri, gerekse ergonomik imkanlarıyla muhteşem bir ürün. ASUS VG248QE ile bilgisayar başında vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Oyunlarda ise en yüksek performansta görüntü keyfinin tadını çıkarıyorsunuz.

asus-vg248-oduller

Ülkemizde 1.100TL civarında satılan ASUS VG248QE, Techno-Labs ofisinde hayranlık uyandıran ürünlerden biri oldu. Bu monitörü, ürünü almaya parası yeten herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ediyoruz.

Puan: 9 / 10 Fiyat: 1.100TL

ASUS VG248QE Teknik Özellikler

Ekran Boyutu: 24 inç Ekran Tipi: LED Çözünürlük: 1920×1080 piksel Tazeleme Oranı: 144Hz Tepki Süresi: 1ms Kontrast Oranı: 80.000.000:1 dinamik Parlaklık: 350 nit Giriş-Çıkış: 1x DisplayPort 1x HDMI 1x DVI